Higiena za grlo in dihala

Higiena za grlo in dihala
  • V izogib nepotrebnih bolezni osvojimo navado higiene grla.
  • Grlo mora biti čisto, da bi ostali in postali zdravi kar se tiče celotnih dihal.

Požirek vode

V grlu je sluznica, ki je na udaru pri dihanju, pa tudi vsa zaužita hrana gre skozi grlo. Zato ga vsake pol ure poplaknimo s požirkom vode. Po požirkih pijemo ves čas, manj smo lačni in potrebujemo manj hrane. Voda nas dela budne, bistre in odplavlja sprotne naslage v grlu od hrane in dihanja. Mala steklenka z vodo 2-3 deci je lahko povsod z nami, ponoči jo izpraznimo in poveznemo, da se posuši. Ali pa imamo v ta namen dve, ker se lahko zaredijo mikrobi, če je stalno mokra.

Par zrnc

Za sprotno razkužitev grla zobamo par zrnc bio kumine, koriandra, janeža, kardamoma, črne kumine, kumin, zrno pimenta, brinove jagode, estragon, naravna črna vanilija ali katere koli druge domače ali tuje bio začimbnice. Tudi iglice rožmarina, šetraja ali lističi luštreka ali peteršilja štejejo. To so antioksidanti in antiseptiki, veliko boljši za naravno razkužitev grla kot septolete.

Antiseptiki

Naravni antiseptiki so cenejši in boljši, s celotnim učinkom encimov in mineralov ter celo vitaminov in bioloških snovi vseh vrst. Tako da se lahko septolete daleč skrijejo pred bogastvom raznolike sestave naravnih antiseptikov, ki so brez škodljivih umetnih dodatkov.

Črni oreh

Grlo razkužujejo tudi tinkture, odlična je TINKTURA ČRNEGA OREHA s celim spektrom protimikrobnega delovanja. Preden gremo ven ali ko pridemo, damo kapljico v usta in jo samo pustimo, da deluje. Enako uporabimo tinkturo timijana, pelina, krvavega mlečka ali kaj podobnega.

Eterični ingver

KOŠČEK INGVERJA imamo lahko v ustih, kamor koli gremo. Zataknemo ga za dlesen ali pa ga preprosto pustimo nekje v ustih. Razkužuje z aromatičnimi protivirusnimi sestavinami in odlično varuje vsa dihala, ker gredo sveži ingverjevi hlapi z dihanjem tudi v pljuča.

Jod razkužuje

Poleg razkužitve grla je pomembna odstranitev naložene plasti odvečne sluzi, ki se sčasoma nabere na grlu. Za odlepljanje sluzi iz grla je odlično GRGRANJE. JOD ZA GRGRANJE se dobi v lekarni, žličko damo v malo vode in grgramo. Enako uporabimo par žlic kisa ali ščepec soli v štamperčku vode. Vsakič po grgranju splaknemo usta in grlo in spijemo požirek vode.

Mehansko s prsti

Pri ODLEPLJANJU nabranih plasti SLUZI IZ GRLA, ki so gojišče za viruse in bakterije, aktivno sodelujemo tako, da mehansko pomagamo s palcem ali prsti. Vsakič, ko po grgranju izpljunemo sluz, s prsti umijemo jezik, tako da potegnemo čezenj. Sluz iz grla se lahko prilepi na jezik, ta mora biti čist. Kar čutimo, ko gremo s prsti čez, da nima odvečnih sluzastih oblog, ki se kar vlečejo in vlečejo.

Mehansko s palcem

S palcem pa mehansko poskrbimo za 'UMIVANJE' grla. Po grgranju obvezno potegnemo s palcem čez nebo zgoraj tik ob grlu iz desne na levo, nekje med zadnjim zobom zgoraj na levi in desni. Vedno ko to naredimo, je na palcu malo lepljive prozorne sluzi. Splaknemo palec, potegnemo s prsti čez jezik, oboje večkrat ponovimo, vmes grgramo vodo iz pipe in tako umijemo grlo. PREVEČ SLUZI V GRLU JE GOJIŠČE ZA MIKROBE IN DIHALNE VIRUSE, mora proč.

Izvržemo viške

ODKAŠLJAMO in IZKAŠLJAMO, kadar le lahko, to je dober znak, da se pljuča čistijo. Prav potrudimo se za to. Čim začutimo, da se lahko kaj odkrhne iz grla, se nagnemo nad umivalnik. Zajamemo zrak in ga podobno kot da kihnemo, skozi grlo in/ali nos spustimo iz pljuč z vso sluzjo vred naravnost v umivalnik. Ponovimo zgoraj opisano 'umivanje' grla s palcem in jezika s prsti. Pljučna sluz ne sme obtičati v ustih, na grlu ali na jeziku.

Zračne alveole

Srečni smo lahko, KADAR SPRAVIMO KAJ IZ PLJUČ, cel postopek lahko traja nekaj minut, zahteva neki trud in ni kar tako. Rešuje življenje, čista pljuča ne morejo zboleti in v telesu bo dovolj kisika, ker bodo pljučne alveole imele stik z vdihanim zrakom tudi na dnu pljuč, kjer se ponavadi seseda, zakisa in zasuši stara sluz, ki ne more ven. Izločanje sluzi iz pljuč in grla pospešijo tudi ČEBULNI in HRENOVI hlapi. Vse, kar požene ven sluz, je naravno čistilo za pljuča in lahko smo srečni, da je tako.

Mini savna za pljuča

Vdihavanje vroče pare nad vrelo vodo je pravi PARNI ČISTILNI SERVIS, ki staro sluz zmehča, odlepi od pljučnih alveol in bronhijev in jo pripravi na izločanje z izkašljanjem. Izkašljanje vedno zaključimo z 'umivanjem grla' s palcem in jezika s prsti kot opisano zgoraj, grgranjem in na koncu s požirkom vode. Večkrat na dan preprosto zavremo liter vode in si z dlanmi podpremo glavo. Najprej globoko izdihnemo in na polno vdihnemo paro kot v savni. Postopek sprošča in pomirja, obenem pa poživlja, da se lažje resetiramo.

Čebula in hren

Vdihavanje narezane čebule ali naribanega hrena je še bolj učinkovito izmenjaje z vdihavanjem pare. Pljuča in grlo očistimo sproti vsak dan ali vsakih nekaj dni. Opazujemo, kdaj se kaj nabere. Ko TELO NAVADIMO NA ČISTILNE AKCIJE, se odvečna sluz zelo rada izloča sproti kot se začne nabirati. Najbolj trdovratna je stara zasušena sluz na dnu pljuč, za katero sploh ne vemo, da jo imamo. Posledica so mnoge bolezni pljuč z življenjsko nevarnostjo, ker kisik ne more skozi pljuča v kri.

Različna obdobja

Ko nekaj časa skrbimo za zgoraj opisano higieno grla, samo OPAZUJEMO ODZIV TELESA in se PRILAGAJAMO v postopku. Lahko se zgodi, da se začne v nekem obdobju intenzivno izločanje sluzi iz pljuč in grla. Z izkašljevanjem in 'umivanjem' grla vztrajamo do kraja, čeprav se včasih zdi, da ni konca. Pljuča rabijo nekaj časa, da se izčistijo. Občutek vitalnosti je pri tem fenomenalen. Občutek je svežina kot v najboljših letih in najboljšem počutju.

Ne ignoriramo

Sčasoma se navadimo, kaj v resnici pomeni imeti čista pljuča in grlo in vsak dan preverjamo, ali je še tako. Preventivno vzdrževanje je nujno, vsak dan ali vsakih par dni telo tudi samo 'pokliče' in sproži čistilno akcijo, ki je NE SMEMO IGNORIRATI, pa če se nam še tako ne ljubi zopet nad umivalnik izkašljevat in 'umivat' grlo. Še najbolj je to na udaru zjutraj, ko se prebujamo.

Nagib proti gravitaciji

Sluz v pljučih PONOČI KO LEŽIMO, ZLEZE  v zgornja pljuča proti grlu in to je čudovita prilika za jutranje izkašljevanje in njeno mehansko izločanje, da se potrudimo nad umivalnikom na vse možne načine. Nagnjeni naprej se lažje premaga gravitacija, ki sicer vleče staro in novo sluz na dno pljuč. Osvojimo lepo življenjsko navado serije po tri dolge izdihe in vdihe, z razprtimi rebri in prsnim košem, da dobijo pljuča in srce dovolj prostora.

Že od nekdaj

Nikar ne štejmo DIHANJE, PLJUČA in GRLO kot samoumevno. Veliko bolezni pljuč obstaja, ki jih je težko pozdraviti, ko iz 'neznanega razloga' pride do odmiranja pljučnih alveol, obstruktivne bolezni pljuč, okužb, pljučnice, hude gripe, astme ali celo nenadnega respiratornega sindroma, za katerim v svetu nenadoma umre uradno registrirano okoli 170.000 ljudi vsako leto. Sedaj seveda vse te težave pripisujejo novemu virusu, a so dihalne težave in respiratorne bolezni stare kot človeštvo.

Zdrav in trpežen

Z redno higieno grla preprečimo razvoj dihalnih in še mnogo drugih bolezni vključno z navadnim prehladom in omilimo njihov potek, da manj trpimo in smo prej zdravi. Še posebej je to pomembno v času nošenja mask, ki zmanjša dotok kisika in zadržuje ogljikov dioksid, ki kisa kri in s tem ustvarja odvečno zakisano sluz vsepovsod v telesu, predvsem pa neposredno v dihalih. NAŠA NALOGA JE OSTATI IN POSTATI ZDRAV. Biti trpežen v turbulentnih časih, da lahko živimo dinamično in ustvarjalno ter se pretočno prilagajamo vedno novi situaciji.

Proč s prehladom

V trenutku, ko začutimo prehlad ali težave v grlu, grgrajmo par žlic kisa v štamperčku vode, mehansko izčistimo sluz iz grla s palcem in prsti iz jezika, izkašljamo kar gre. Nato izpihamo, umijemo in s papirčkom osušimo notranjost nosu ter ga znotraj namažemo z dermatološkim jodom iz lekarne (ali z jodom za grgranje). Tako lahko TRENUTNO PREŽENEMO PREHLAD. Obe vrsti joda dobimo v lekarni za okoli 5 eur. Pazimo samo na oblačila, ker jod ne gre iz oblačil, iz kože pa se hitro vpije ni več rjave kože. Kapljico joda damo iz originalne rjave plastenke s kapalko na kos papirja in očistimo in razkužimo nos znotraj.

Umit in suh nos

Na splošno skrbimo za umivanje nosu, po tem pa ga na isti način na konicah od znotraj malo obrišemo in občasno namažemo z jodom. Nos na konici NE SME BITI VLAŽEN, da se ne razvijajo mikrobi. Ta pristop takoj na začetku prepreči razvoj prehlada. Če pa se je že razvil, olajša njegovo okrevanje. Naučimo se pregnati vsak prehlad, gripo in virozo še preden se razvije.

Protiparazitna terapija

Pomagamo si tudi z Zaper Zaperino terapijo za sprotno uničevanje virusov, bakterij, gliv in parazitov v telesu. Uporabljamo jo skupaj s tinkturama črni oreh in pelin ter bio klinčkom, ki naredijo red v črevesju, kamor ne posega nobena zaper terapija na svetu. To je odlično, ker ohrani črevesno floro.